Headspace je prostor za pogovor, namenjen mladim med 12. in 25. letom. Prvi center se je na Danskem odprl leta 2013, danes v 26 danskih mestih deluje 30 centrov.
Osamljenost je problem, ki pa je med mladimi še vedno tabu, o njej se ne govori dovolj. Osebe, ki se počutijo osamljeno, imajo pogosto občutek, da je z njimi nekaj narobe, da so v teh občutkih same, spremlja jih občutek sramu. Tudi ljudje z veliko prijatelji se počutijo osamljene. Leta 2017 je na Danskem 18 % mladih poročalo o težavah v duševnem zdravju, leta 2021 je bilo takšnih mladostnikov že 28 %.
Vzroki za osamljenost med mladimi na Danskem:
- družbeni mediji, preko katerih se kaže življenje brez problemov;
- konstantna izpostavljenost na družbenih omrežjih;
- neomejena izbira možnosti, ki jo imajo mladi (študij, kariera …); preštevilne možnosti prinašajo tudi dvome v lastne odločitve in pasivizacijo;
- odnosi na Tinderju;
- prepričanje, da moramo biti ves čas aktivni.
Večina pogovorov poteka v živo, nekaj pa tudi preko telefona in spleta. Z enim mladostnikom se pogovarjata dva prostovoljca. Mlade vabijo, da pridejo na pogovor, tudi če imajo le manjši problem, pa ne vedo, kako ga rešiti. Metoda dela temelji na aktivnem poslušanju in postavljanju pravih vprašanj, saj verjamejo, da je mladostnik sam največji strokovnjak za svoje težave. Pogovor traja največ eno uro, število obiskov pa ni omejeno. Z istim mladostnikom se vsakič pogovarjajo isti prostovoljci, zato je še tem bolj pomembno, da sta vključena po dva prostovoljca, saj so tako srečanja možna tudi, kadar je kateri od njiju odsoten. Po vsakem pogovoru tako mladostnik kot prostovoljca izpolnijo evalvacijski vprašalnik.
Prostovoljci si pred začetkom dela ogledajo posneto usposabljanje, ki predstavi način in koncept dela. Na začetku je pri pogovorih prisoten že dalj časa aktiven in usposobljen prostovoljec. Od prostovoljcev, ki so v veliki večini študenti, se pričakuje, da delajo 3 ure tedensko oziroma 12 ur na mesec. Delo prostovoljcev spremljajo, vsakih 8 mesecev imajo s prostovoljci supervizijo in osebni razgovor, v okviru katerega se osredotočajo na osebnostni razvoj prostovoljcev. V 30 centrih je aktivnih 700 prostovoljcev.
Prostovoljci skrbijo tudi za spletne strani, družbena omrežja in za različne aktivnosti, namenjene druženju prostovoljcev. V prostovoljstvo se vključujejo tudi mladostniki, ki so nekoč sami potrebovali pogovor. Aktivnosti financirajo 50 % občine, 30 % država in 20 % zasebni sektor.